Hodowlę Mastifa Tybetańskiego (jedyną rasę) prowadzimy od 1998 roku. Suka DUMKA Teshoo z Holandii dała początek naszej hodowli odnosząc sukcesy na wystawach w Polsce i za granicą. To pierwsza suka tej rasy z tytułem Championa i Interchampiona w Polsce. Dała w 3 miotach znakomite szczenięta. Jej syn NAMSELING MAHATMA LA "NEPAL" to pies -legenda, w latach 2002-2009 jeden  z najbardziej utytułowanych psów tej rasy na świecie.Nasza  suka SELMA , wnuczka NEPALA , to piaty  INTERCHAMPION w naszej hodowli. AGRA MAHATMA ,to pierwsza w Polsce suka - WETERAN CHAMPION.W 2014 roku dołaczył do nas samiec z Finlandii , który w rodowodzie ma 25% "nowej" krwi prosto z Nepalu, poza tym  bazujemy  na importach z Holandii, Finlandii, Niemiec, Irlandii oraz bezpośrednio z Indii. Jesteśmy jedną z niewielu hodowli na świecie , która nie wprowadziła do programu hodowlanego tzw. nowych linii chińskich. Hodujemy czystej krwi DO KHYI.

Jestesmy członkami Klubów Mastifa Tybetańskiego w Holandii i Finlandii.

Szczeniaki z naszej hodowli oraz po naszych samcach mieszkają w Niemczech, Estonii, Hiszpanii, Włoszech, Litwie, Łotwie, Kanadzie, Grecji, USA, Belgii, Austrii, Thailandii, Finlandii, Anglii, Rosji ,Indiach, Holandii.

Nasze psy (oraz z naszych linii hodowlanych) uzyskały wiele znakomitych tytułów w Polsce i za granicą: VICE ZWYC. ŚWIATA - SUKA, MŁODZIEZOWY VICE ZWYC. ŚWIATA - PIES, MŁODZIEŻOWY ZWYC. EUROPY, ZWYC. EUROPY, ZWYC.EUROPY ŚRODK. WSCHODNIEJ,2 x  ZWYC. EUROPY VDH, 2 x MŁODZIEZOWY ZWYC. EUROPY VDH, 3 x BUNDESSIEGER DORTMUND, BUNDESSIEGER TULLN, CENTENNIAL WINNER, MIDDLE EAST EUROPA WINNER (AUSTRIA),3 X BENELUX WINNER , 4 x BENELUX JUNIOR WINNER, ZWYC. KLUBU BELGII, HOLANDII, POLSKI, WŁOCH, AUSTRII, KLUBOWY ZWYCIĘZCA ROKU, ZWYCIĘZCA POLSKI, MŁODZIEŻOWY ZWYCIĘZCA POLSKI, ZWYCIĘZCA LITWY, 2 x WINNER AMSTERDAM,2 x BERLIN SIEGER, BALTIC WINNER, 8 x CHAMPION POLSKI, 2 x CHORWACJI, 2 x LUXEMBURGA, 3 x NIEMIEC VDH, 3 x MŁ.CHAMP HOLANDII, BELGII I LUXEMBURGA, CHAMPION HOLANDII, BMŁODZIEŻOWY CHAMPION POLSKI, LITWY, ŁOTWY, ESTONII, BIAŁORUSI, NIEMIEC VDH, LUXEMBURGA ,NAJLEPSZA PARA HODOWLANA KLUBOWEJ WYSTAWY NA WĘGRZECH, NAJLEPSZA PARA HODOWLANA KLUBOWEJ WYSTAWY W HOLANDII, NAJLEPSZA HODOWLA, NAJLEPSZA GRUPA HODOWLANA KLUBOWEJ WYSTAWY W POLSCE, SKAR MO i AVA SKAR MO na TIBET DOG EUROPA,3 x FINALISTA CHAMPION OF CHAMPIONS(POLSKA), BIS II CHAMPION OF CHAMPIONS (CHORWACJA), BOG I (Maastricht), BOG II(Tulln), BOG IV(Wilno), BIS I(Włochy), BIS II(Maastricht), BIS JUNIOR III (Głogów) BIS WETERAN, PUPPY BIS I,III,IV oraz wiele tytułów BOB, BOS (NAJLEPSZY PIES/SUKA W RASIE), ZWYC. JUNIORÓW, CWC, CAC, CAJC, CACA oraz 9 x INTERCHAMPION.

SŁUŻYMY RADĄ I POMOCĄ W ODCHOWIE, PIELĘGNACJI I UDZIALE W WYSTAWACH PSÓW WYWODZĄCYCH SIĘ Z NASZYCH LINII HODOWLANYCH.

 

Informacje o hodowli

Hodowla nasza prowadzi typ Mastifa Tybetańskiego (Do -khyi) w oparciu o stare linie krwi wywodzące się z Indii i Nepalu, które cechuje m.innymi zdrowie i długowieczność. NIE PROWADZIMY LINII Z CHIN. Ostatni nasz import z Finlandii - SALIKRAM posiada 25% czystej krwi nepalskiej. Z wyglądu to psy o zbalansowanym wzroście i masie (nie przekraczającym ok.75 cm dla samców), co pozwala zachować doskonałą sprawność ruchową od okresu rozwoju do starości. W zgodzie ze wzorcem FCI (patrz wzorzec) cechuje je również dokonały włos - ważniejsza jest jego jakość niż ilość - przez to bardzo łatwy w utrzymaniu. Przy odpowiedniej socjalizacji szczeniąt odchowywanych w domu i prawidłowym prowadzeniu przez właściciela - posiadają w pełni cechy psa stróżująco-ostrzegającego. Nie mają skłonności do nadmiernej agresji w stosuknu do obcych, zachowując typową dla Do-khyi tolerancję i dystans do nieznajomych w obecności właścicieli. Szczenięta odchowywane są w domu z pełnym kontaktem całej rodziny i zaprzyjaźnionych znajomych. Hodowla jest otwarta cały rok dla zainteresowanych rasą i chcących lepiej poznać rasę przed zakupem szczeniąt. Nasze psy mają do dyspozycji 2 duże podwórka przylegające do siebie, w tym jedno z bezpośrednim wejściem do domu (w sumie około 0,5 ha). Młodsze pokolenie ma do dyspozycji osobną przestrzeń, zaś starsze mieszkają przy domu. 16 czerwca 2012 wzięliśmy sukę ze schroniska, 9 letnią prawdopodobnie wnuczkę naszej Tuli, która resocjalizuje się powoli ze starszymi psami koło domu. Wszystkie psy 3x w tygodniu wychodzą na długie spacery. Staramy się je wychować w tolerancji dla osób odwiedzających nasz dom. Jedna nasza suczka - Chakra - jest suką o wrogiej postawie wobec obcych, mimo iż przyjechała do nas w wieku 8 tygodni z bardzo dobrej niemieckiej hodowli, gdzie szczenięta odchowywane są w warunkach domowych. Posiada w swoich genach wczesny import z Chin (w 3 pokoleniu), co prawdopodobnie rzutuje na jej charakter. 2 jej mioty szczęśliwie nie odziedziczyły tak trudnego charakteru. Staramy się, aby rodzice planowanych miotów mieli wykonane prześwietlenia w kierunku dysplazji stawów biodrowych, co jest publikowane wraz z ogłoszeniami o planowanych skojarzeniach. Większość naszych szczeniaków trafia do wspaniałych właścicieli i sprawdzaja się jako  niezawodni stróże  posesji  oraz przyjaciele rodziny i dzieci.

Statystyki naszej hodowli:

[dane na dzień 2015-03-10]

- 140 szczeniąt odchowanych
- 22 mioty (najliczniejszy 11 szczeniąt, najmniej liczny 3 szczeniaki, średnia ilość miotów w roku - 1,5)
- średnia wieku psów żyjących aktualnie w hodowli: 6,3 lat; najstarsza CHAKRA (11,5 roku), najmłodszy GANGES (ur. 2014), założycielka hodowli DUMKA Teshoo odeszła od nas w lipcu 2011 roku ,w wieku 12,5 lat, 20.01.2014 odszedł od nas nagle (skręt żoładka)wspaniały KUNDUN.....23 czerwca 2014 odeszła od nas wspaniała i ukochana TULKA -Mei Dan Kultakutri w wieku 13, 5 lat...w październiku 2014 odszedł nagle importowany z USA AMDO (marskość watroby), w lipcu 2015 straciliśmy suczkę z adopcji MUSHKĘ, żyła ponad 12 lat, 27 września 2015 odszedł najukochańszy przyjaciel, nasz "Top Dog" NEPAL dożywszy prawie lat 13...nieodżałowany i zawsze dla nas obecny
cd. wkrótce :)

Galeria